Staff List

Caracol Archaeological Project C Numbers

C1 Arlen F Chase (1983 – Present)
C2 Diane Z Chase (1983 – Present)
C3 Mary Miller (1984,85)
C4 Stephen Houston (1985,86,93)
C5 Susan Jaeger Liepens (1985,86,88,89,90)
C6 John M. Morris (1984,85,86,87)
C7 Robert Schyberg (1985,86,92)
C8 Richard Spencer (1986,89,91,93)
C9 Lauren L. Chase (1985)
C10 Brian Zaino (1985)
C11 Mary Beth Dowd (1985)
C12 Ann Weidemann Dumont (1985)
C13 David Whitehead (1985)
C14 Lisa M. Austerman (1985)
C15 Jeanette Monte (1985)
C16 Bruce Miller (1986)
C17 Carolyn Miller (1987,88,89,90,91)
C18 Chris Earnest (1986,87)
C19 Rachel Hamilton (1986)
C20 Cindy Clenney (1986,87)
C21 Traci Arden (1986)
C22 Kieth Sullivan (1986)
C23 Gabrielle Vail (1986)
C24 June Morton (1986,89)
C25 Therese Batty (1986)
C26 David Griffith (87,91,92)
C27 William Haviland (90)
C28 Linda Moore (1987)
C29 Cynthia Pope Jones (1987,88,89)
C30 Amy Avant Kuehl (1987)
C31 Eden Weber (1987)
C32 James Farrior (1988)
C33 Clarissa C. Hunter-Tate (1988,89,91,94,95)
C34 Gregg Cestaro (1988,89,92)
C35 Rhoda Iacuzzi (1988)
C36 Katie Stine-Dieter (1988,89,90,96)
C37 Frank C. Chase (1988)
C38 Nikolai Grube (1988,90,91,92)
C39 Wendy Giddens-Teeter (1988,89,91,96,97)
C40 Denise Kuiper (1989)
C41 Brian Meyer (1989)
C42 Jennifer Wallace (1989)
C43 Jennifer Briggs (1989)
C44 Thomas Sallette (1989)
C45 Victoria Pirkle Navraes Vargas (1990)
C46 Michael Watson (1990)
C47 Heather Hardin (1990)
C48 Robert Oliver (1990)
C49 Tara Hatfield (1990)
C50 Mike Koskey (1990)
C51 Andrea Pable (1990)
C52 William Feld (1990,92)
C53 Wylie Nelson (1990)
C54 Joe Ballay (1990,91,93,95,2004)
C55 Don Rice (1990)
C56 Maureen Carpenter (1991, 1993-1996, 2009-2012, 2014-2016)
C57 Patricia Austin (1991)
C58 W. David Driver (1991)
C59 Cristie Barron (1991)
C60 Jim Gallo (1991)
C61 Jill Legg (1991)
C62 Kim Lapore (1991)
C63 Kelli Long (1991)
C64 Patricia Resig (1991)
C65 Joshua Starr (1991,93)
C66 Glen Fuller (1991)
C67 Paul Pettennude (1991)
C68 David Troutman (1991,93)
C69 John Jones (1991)
C70 Merle Greene Robertson (1991)
C71 Lynn Coultas (1992,93)
C72 Jagdish Chavda (1992)
C73 Sam Connell (1992)
C74 Curtis Campaigne (1992,94)
C75 Gene Dixon (1992)
C76 Michelle Eck (1992)
C77 Angela Matusik (1992,93,94)
C78 Suzanne Schlegel (1992)
C79 Kimberly Todd Wade (1992)
C80 Barbara Stahl (1993)
C81 Rafael Cobos (1993)
C82 Trent Mears (1993)
C83 Scott Warnasch (1993)
C84 Richard “Dick” Bidstrup (1993,96,97)
C85 K. Colon (1993)
C86 T. Grey (1993)
C87 Joanne Harrison (1993,94,95,96)
C88 Tim Murtha (1993,94,95,98,99,00)
C89 Christine Parson (1993)
C90 Katie Pope (1993,95)
C91 Kirk Straight (1993,95,96,98)
C92 John P. Warner (1993,95)
C93 Brian Woodye (1993,94,95,96,97)
C94 Ronald Bishop (1993)
C95 Richard Collier (1993)
C96 Debbie Gafill (1993)
C97 Yvonne Harralson (1994,95,96)
C98 Alfonso Morales (1994,95)
C99 Richard Meadows (1994,95,96)
C100 Brice Adams (1994,95)
C101 Duke Beasley (1994)
C102 Mike Duffy (1994,97)
C103 Christy Lee (1994,95)
C104 Doug Mehaffey (1994)
C105 Patricia Forrester (1994)
C106 Mike Cormier (1995)
C107 Melody Griffin (1995)
C108 William MacFarlane (1995,96)
C109 Scott Mattingly (1995)
C110 Shawne Miksa (1995)
C111 Amy Morris (1995-2004,2006-2015)
C112 Scott Aubry (1996,97,99)
C113 Leslie Britt (1996)
C114 Stacie Hays (1996)
C115 Neil Murray (1996,97,98,99)
C116 Matthew Tarr (1996,99)
C117 Janet Carson (1997,98)
C118 Amy Murphy (1997,98,01,02)
C119 James Phillips (1997,99)
C120 Fred Robinson (1997,98)
C121 Jennifer Sandoval (1997,98)
C122 Casey Walker (1997,98)
C123 Sandra Wheeler (1997,98,99,01)
C124 Angela Falzarano (1998)
C125 Adrienne Mathews (1998)
C126 Lana Williams (1998,99,01)
C127 Chris Bounomo (1999)
C128 Joel Brownell (1999)
C129 Stephanie Clapham (1999)
C130 unassigned
C131 Tanya Icaza (1999)
C132 Dolly Knickerbocker (1999)
C133 Angel Torres (1999)
C134 Lucas Johnson (2000,01,2007-2015)
C135 Corey Maggiano (2000)
C136 Elizabeth Potter (2000)
C137 Heather Reay (2000)
C138 Willie Rivers (2000, 03)
C139 Samantha Sciarrino (2000)
C140 Lyndsey Wood (2000,01)
C141 Steve Barry (2000)
C142 Elise Adams (2001)
C143 Shayna Brown (2001)
C144 Jorge Garcia (2002,03,06,07,08,10,13)
C145 Earl Jacobs (2001,02)
C146 Justin Kiner (2001,02)
C147 Chris Savage (2001)
C148 Eva Schmidt (2001)
C149 Charles George (2002)
C150 Amanda Groff (2002,03,05,06,07,09,10)
C151 Michael Huff (2002)
C152 Ben Marshall (2002,03)
C153 Shayna Michaels (2003)
C154 Adrian Chase (1989-2008,2011, 2016)
C155 Aubrey Chase (1991-2010)
C156 Elyse Chase (1994-present)
C157 Shawn Botts (2003)
C158 Shoshana Caplan (2003)
C159 Melina Hoffman (2003)
C160 Kerri Masem (2003)
C161 Jennifer Navarra (2003)
C162 Eric Shippee (2003)
C163 Megan Simpson (2003)
C164 Erik Stanley (2003)
C165 Anna Ostrowska (2004)
C166 Melissa Badillo (2004)
C167 Marie Trankovsky (2004)
C168 David Volp (2004)
C169 Susan Stans (2005)
C170 James Crandall (2005,07,08,09)
C171 Sean Kopaniasz (2005)
C172 Patrick Rohrer (2005,2011)
C173 Andrea Slusser (2006,08)
C174 Andrew Tetlow (2006,07)
C175 Kim Harrod (2006)
C176 Lydia Pittman (2006)
C177 Allison Picozza (2007)
C178 Nelisa Sanchez (2007)
C179 Sean-Michael Scott (2007)
C180 Christopher Camargo (2008)
C181 Ryan Collins (2008)
C182 Ashley Forbis (2008)
C183 Lisa Lomitola (2008-2015)
C184 Ramzy Berrois (2008)
C185 Kelin Flanagan (2009)
C186 Joshua Foster (2009)
C187 Patsy Holden (2009)
C188 Alexander Rivas (2009,10,11, 14)
C189 Vincent Scarcella (2009)
C190 John Weishampel (2009)
C191 Jessica Hightower (2009, 10)
C192 Jeff Brezinski (2010)
C193 Holley Moyes (2010)
C194 Nicole Bucchino (2010)
C195 Patrick Carroll (2010, 2012)
C196 Aubrey Houck (2010)
C197 Eric Lauer (2010)
C198 Kelly McCarver (2010)
C199 Samantha Pietruszewski (2010)
C200 Phillip Wolfe (2010)
C201 Rachel Egan (2011)
C202 Claire Lewis (2011)
C203 Rachel Landry (2011)
C204 Tiffany Lindley (2011, 2012)
C205 Marc Marino (2011, 2015)
C206 Brooke Martin (2011)
C207 Max Seidita (2011, 2012, 2015, 2016)
C208 Annalisa M. Burns (2012)
C209 Dominique A. Dertien (2012)
C210 Paige Douglas (2012)
C211 Cheryl M. Foster (2012, 2013, 2016)
C212 Hugo Puerto (2012)
C213 Victoria Ingalls (2012, 2013)
C214 Hector Gonzalez (2012)
C215 Erin Daugherty (2013, 2014)
C216 Juanita Duque (2013)
C217 Johnny Kerce (2013)
C218 Britanie Sammartino (2013)
C219 Kristin Sweeting (2013)
C220 Rachael Kangas (2014, 2015)
C221 Angelica N. Costa (2014-2016)
C222 Maura Giorsetti (2014)
C223 Eric M. Patz (2014-2016)
C224 Serenela M. Pelier (2014)
C225 Jacklyn Rumberger (2014, 2016)
C226 Taylor Sulouff (2014)
C227 George Micheletti (2015, 2016)
C228 Shane Montgomery (2015)
C229 Sarah A. Allaun (2015)
C230 Nicholas A. Altizer (2015)
C231 Samuel A. Martin (2015)
C232 Grace L. Sullivan (2015)
C233 Benjamin Goldblatt (2016)
C234 Troy Cunio (2016)
C235  Texana Day (2016)
C236 Danielle Young (2016)